Komunikacja miejska w Rzymie

Print Friendly, PDF & Email

Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę. Jednak dość sporo ciekawych zabytków znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum. Co wtedy zrobić? Jak dojechać? Jaki środek komunikacji wybrać? Oto dostępne możliwości. 

1. METRO – zdecydowanie najlepszy, najszybszy, najwygodniejszy sposób przemieszczania się po Wiecznym Mieście. Rzym posiada 3 linie metra podziemnego (trzecia częściowo jeszcze w budowie, czwarta w planach) oraz 3 linie metra naziemnego, zwane popularnie „trenini”.

 • Metro podziemne – linia A oraz B (wraz z odnogą B1) krzyżują się na stacji Roma Termini, która stanowi główne centrum przesiadkowe. Na mapie Rzymu tworzą znak X. Kursują od niedzieli do czwartku w godzinach 5.30 – 23.30 oraz w piątki i soboty w godzinach 5.30 – 1.30. W zależności od natężenia ruchu pasażerskiego kursują co 3 do 10 minut. Największy tłok jest w tygodniu w godz 7.30 – 9.00 oraz 16.30 – 19.30. Wtedy zdarza się, że metro kursuje nawet co 1 – 3 minut. Linia C została otwarta częściowo. W chwili obecnej metro C kursuje w obrębie następujących stacji: Pantano, Graniti, Finocchio, Bolognetti, Borghesiana, Fontana Candida, Grotte Celoni, Torre Gaia, Torre Angela, Torrenova, Giardinetti, Torre Maura, Torre Spaccata, Alessandrino, Parco di Centocelle, Mirti, Gardenie, Teano, Malatesta, Pigneto, Lodi, San Giovanni (tu możliwość przesiadki na linię A). Trwają prace nad uruchomieniem kolejnych stacji. Godziny kursowania linii C: od niedzieli do czwartku 5.30 – 23.30, piątek i sobota 5.30 – 1.30. Ciekawostką jest, że linia ta jest całkowicie automatyczna. Oznacza to, że w wagonie nie ma maszynisty. Pociągiem steruje komputer.
 • Metro naziemne – kursuje na trasach: Roma – Lido (w godz. 5.15 – 23.30) dowozi pasażerów do nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Ostii; Roma – Montebello (w godz. 5.45 – 22.10) łączy historyczne centrum Rzymu z kilkoma północnymi dzielnicami; Roma – Giardinetti (w godz. 5.30 – 22.30) łączy centrum ze wschodnimi dzielnicami miasta.

2. TRAMWAJE – Rzym posiada tylko 6 linii tramwajowych:

 • 2 – Piazzale Flaminio – Piazza Mancini
 • 3 – Vialle Giulia – Stazione Trastevere
 • 5 – Stazione Termini – Piazza dei Gerani (Centocelle)
 • 8 – Piazza Venezia – Casaletto
 • 14 – Stazione Termini – Vialle P. Togliatti
 • 19 – Piazza del Risorgimento (koło Watykanu) – Piazza dei Gerani (Centocelle)

3. AUTOBUSY i TROLEJBUSY  – niestety ze względu na sporą ilość linii (około 200) nie jestem w stanie ich opisać 🙂 Jeżdżą aż do godz. 24.00, potem do akcji wkraczają autobusy nocne. Ponieważ na zdecydowanej większości przystanków nie ma rozkładów jazdy, warto przypomnieć, iż czas oczekiwania na autobusy dzienne wynosi w granicach 10 – 30 minut, na autobusy nocne zaś 15 – 60 minut. Należy również pamiętać, aby machnąć ręką gdy zbliża się nasz autobus, inaczej kierowca może się nie zatrzymać. Będąc w środku należy przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść, wcisnąć przycisk informujący kierowcę o konieczności zatrzymania się!

4. KOLEJ

 

 

BILETY – W Rzymie istnieje zintegrowany system komunikacji miejskiej METROBUS. Jest to ogromne ułatwienie dla podróżnych gdyż na wszystkie wyżej wymienione środki lokomocji obowiązuje ten sam bilet. Zakupić go możemy na stacjach kolejowych, stacjach metra (w automatach lub kioskach) oraz w kioskach Tabacchi i niektórych barach.

Rodzaje biletów:

 • BIT bilet czasowy 100 minut – uprawnia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji miejskiej na terenie Rzymu (również autokarami regionalnymi COTRAL). Możemy go użyć tylko raz w metrze/pociągu oraz wielokrotnie (zgodnie z czasem ważności) w innych środkach komunikacji. Koszt 1.5 €
 • Roma 24Hbilet jednodniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 24 godz. od momentu skasownia. Koszt 7 €
 • Roma 48Hbilet dwudniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 48 godz. od momentu skasownia. Koszt 12.50 €
 • Roma 72H – bilet trzydniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 72 godz. od momentu skasownia. Koszt 18.00 €
 • CIS – bilet tygodniowy, ważny do siódmego dnia do godz. 24.00. Koszt to 24 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY IMIENNY – przypisany do konkretnej osoby i ważny jeden miesiąc kalendarzowy. Koszt 35 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY WOLNY – bez przypisania do konkretnej osoby. Koszt 53 €

W autobusach, trolejbusach i tramwajach bilety kasujemy wewnątrz pojazdu, w metrze wsuwamy je w czytnik umieszczony przed bramką wyjściową, a na stacjach kolejowych bilet należy skasować przed wejściem do pociągu w automatach umieszczonych na dworcach lub na peronach!

 
To chyba tyle jeśli chodzi o przemieszczanie się 🙂 Jeśli macie jakieś pytania umieszczajcie je w komentarzach…postaram się na wszystkie odpowiedzieć 🙂

Poniżej zamieszczam mapkę linii metra podziemnego, naziemnego oraz kolei na terenie miasta Rzym. Klikając na nią możecie ją powiększyć i pobrać na swoje urządzenie.

Mapa komunikacyjna Rzymu
 

12 thoughts on “Komunikacja miejska w Rzymie

 1. „BIT – bilet czasowy 100 minut – uprawnia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji miejskiej na terenie Rzymu (również autokarami regionalnymi COTRAL). Możemy go użyć tylko raz w metrze/pociągu oraz wielokrotnie (zgodnie z czasem ważności) w innych środkach komunikacji.” – rozumiem, że w metrze nie mogę wykorzystać przesiadki w ciągu 100 minut? A czy mogę w ramach 1 biletu jechać najpierw innym środkiem komunikacji niż metro, a potem wykorzystać przesiadkę do metra? oczywiście w czasie 100 minut….dziękuję, pozdrawiam

  1. Witam. Może się Pani przesiąść na inną linię metra ale tylko w miejscu gdzie się one krzyżują, bez wychodzenia przez bramki. Oczywiście można skasować bilet w innym środku komunikacji i potem wejść na nim do metra.

    1. Do czasu ukończenia 10 roku życia dziecko jeździ za darmo. Potem płaci całość. Nie ma biletów ulgowych.

 2. Chcę kupić bilet tygodniowy. Taki bilet kasuje się tylko raz, na samym początku, a potem muszę go tylko mieć przy sobie? Potem mogę jeździć swobodnie wszystkimi środkami komunikacji, oczywiście z wyjątkiem taxi i autobusów turystycznych mniej więcej w granicach obwodnicy, czyli ekstra bilet ptrzebny mi będzie na dojazd nad morze i na lotnisko. Dobrze to wszystko odebrałam? PS. Twój Spacerownik jest super!

  1. Witam. Kasuje się tylko za pierwszym razem. Potem w autobusach i tramwajach już nie. Natomiast w metrze za każdym razem trzeba wkładać bilet do kasownika żeby otworzyły się bramki. Nad morze również dojedzie sie na tym bilecie gdyż Ostia to wciąż Rzym, jest to nadmorska dzielnica tego miasta. Tylko na lotnisko Fiumicino nie obowiązuje. Na Ciampino tez dałoby się na nim dojechać ale jest to droga na około. Już lepiej jechać autokarem Atral/Cotral za gorsze.

 3. Witam,
  wyrazy uznania i wdzięczności za Spacerownik! Jestem jego wielbicielką! Jestem zakochana w Rzymie od pierwszej wizyty, bywałam tam wielokrotnie (nawet po 50-tce zaczęłam uczyć się włoskiego…), jeździłam sama i w towarzystwie. Ale pierwszy raz wybieram się z Wnusią 🙂 I w związku z tym mam pytanie: jak wygląda sprawa wózka dziecięcego w komunikacji miejskiej? Czy jest jakiś bilet bagażowy na wózek? Dodam, że Helenka będzie miała prawie 10 miesięcy, wózek typu „parasolka” i będziemy w Rzymie tydzień. Czy do sklepów wolno wchodzić z wózkiem? Przyznam się, że dotychczas nie zwracałam na te kwestie uwagi. Wiem, że Włosi kochają dzieci i liczę, że uda nam się miło spędzić czas. A może są jeszcze jakieś inne ważne sprawy, które powinniśmy uwzględnić przed wylotem lub na miejscu?
  Jeszcze raz serdeczne dzięki za całą Pana pracę!

  1. Witam. Wózek w komunikacji przewozi się bezpłatnie, bez biletu. Można z wózkiem wchodzić praktycznie wszędzie.
   Pozdrawiam i życzę miłego pobytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.