Via Appia Antica cz.6 – VI mila

Print Friendly, PDF & Email

Dzisiaj przed nami zakończenie spaceru po antycznej via Appia. Zobaczymy obiekty leżące za VI milą.

Zaczynamy przy grobowcu Horacjuszy, o którym opowiadaliśmy podczas ostatniego spaceru. Mijając po drodze ruiny kolejnych grobowców dochodzimy mauzoleum zwanego Casal Rotondo.

Casal Rotondo

Nazwa bierze się od gospodarstwa (“casal”) zbudowanego na jego pozostałościach w okresie średniowiecza. Obiekt powstał w czasach Oktawiana Augusta, datuje się go na koniec I wieku p.n.e. Do dnia dzisiejszego przetrwała tylko podstawa grobowca w formie cylindra o średnicy około 35 m. W wybudowany w czasach nowożytnych mur wkomponowano detal architektoniczny dawnego mauzoleum, odkryty przez Luigi Canina podczas nadzorowanych przez niego w XIX wieku wykopalisk. Dostrzeżemy tam fragmenty inskrypcji z zachowanym imieniem konsula Rzymu z roku 31 p.n.e. – Marka Waleriusza Messali Korwinusa. Prawdopodobnie był to grobowiec tegoż polityka, adwokata i mecenasa literatów.

Odrobinę dalej po lewej stronie zauważymy obiekt zwany Torre in Selce.

Torre in Selce

To wieża wybudowana w XII wieku na ruinach antycznego, anonimowego grobowca. Wykonana jest z trawertynu przeplatanego peperynem. Kontrast ten powodował, że była widoczna z dużych odległości.

Kontynuując spacer miniemy ponad naszymi głowami obwodnicę rzymską zwaną GRA (Grande Raccordo Anulare). Ma 68 km długości, 3 pasy I 42 zjazdy. Zbudowano ją w latach 50 – tych XX wieku.

Za obwodnicą, kierując się w stronę lotniska Ciampino, miniemy jeszcze wiele mniej istotnych ruin dawnych grobowców. Ciekawe mogą być pozostałości budowli zwanej Świątynią Herkulesa, imponujące mauzoleum z czasów cesarskich nazywane Berretta del Prete, w którym w średniowieczu stworzono kościół św. Marii Matki Boskiej, czy okrągłe ceglane mauzoleum znane jako grobowiec cesarza Galiena z III wieku.

Na tym kończymy wieloczęściowy spacer po via Appia Antica. Do usłyszenia wkrótce.

 

 

Bibliografia:

  • Paolo Montanari, Sepolcri circolari di Roma e suburbo. Elementi architettonici dell’elevato, Roma 2009;
  • Stefania Quilici Gigli, Roma fuori le mura, Roma 1980;
  • Valter Vannelli, Roma, architettura. Da città dei Papi a capitale d’Italia, Bologna 2001;

2 thoughts on “Via Appia Antica cz.6 – VI mila

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.