Kiedy w 2013 r. wyjeżdżałem do Włoch, praktycznie bez znajomości języka, za to z jednym wielkim marzeniem i jednym celem – zostać przewodnikiem po Rzymie – nie podejrzewałem nawet jak wysoko stawiam sobie poprzeczkę.
Tysiące godzin nauki włoskiego oraz poznawania kultury i obyczajowości Włochów, tysiące godzin obcowania z historią i sztuką, tysiące godzin eksplorowania miasta wzdłuż i wszerz. I choć przede mną jeszcze mnóstwo nauki, dziś już wiem, że znam Rzym lepiej niż większość jego mieszkańców.
Mając świadomość, iż tak naprawdę nie istnieje polskojęzyczny przewodnik, który opisywałby stolicę Włoch w sposób wyczerpujący lub chociażby w pełni zadowalający, postanowiłem podjąć próbę stworzenia pewnego rodzaju spacerownika po Rzymie dla osób, które chciałyby intensywniej i pełniej przeżyć swój pobyt tutaj oraz lepiej poznać miasto.
Tak naprawdę Rzym to nie tylko te kilka znanych miejsc, które urosły do rangi symbolu Wiecznego Miasta. To nie tylko Koloseum i Palatyn, Kapitol i Panteon, to nie tylko Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie czy Piazza Navona! Wspólnie zobaczymy dużo więcej!
Gorąco zapraszam do przyjazdu tych, którzy tu jeszcze nie byli oraz tych, którzy mieli już okazję stąpać po antycznej ziemi. Bogatsi w wiedzę zanurzcie się w miasto, a na pewno Was ono zaskoczy, zadziwi, zachwyci.
Osobom przybywającym do Rzymu służę poradą oraz znajomością miasta i wiedzą, którymi chętnie się z Wami podzielę. Gorąco polecam zwiedzanie Rzymu z przewodnikiem.
Arrivederci a Roma! 🙂