54 komentarze

 1. Późno, bo w wieku mocno dojrzałym, wybrałem się do Rzymu we wrześniu 2021 z 11-dniową wizytą. Pandemiczne ograniczenia długo odsuwały w czasie realizację tego planu co tylko pogłębiało studiowanie wszelkich materiałów przydatnych do organizacji wyjazdu. Wyjechałem uzbrojony dogłębną lekturą blogu *Zagubieni w Rzymie* i dzięki temu nie byłem tam ani przez chwilę zagubiony. Przeżyłem fantastyczną przygodę której scenariusz powstał w przytłaczającej mierze w oparciu o treści *ZwR*. Czuję się dłużnikiem Pana Dawida i mam nadzieję kiedyś go spotkać….jasne że w Rzymie.
  Na marginesie: Moment który wybrałem na wyjazd okazał się szczęśliwie trafiony. Być w Rzymie bez tłumu turystów to prawdziwy cud.

 2. Fantastyczny tydzień w Rzymie – 7 spacerów z panem Dawidem. Bardzo przystępnie przekazywana wiedza o Rzymie a jej był ogrom. Pan Dawid pokazał nam miejsca, które nie są w programach standardowych wycieczek.
  Tempo spacerów dostosowane do nas. Dodatkowym atutem było wskazanie przez pana Dawida bardzo fajnych restauracji/lodziarni/kawiarni gdzie można było zjeść specjały włoskiej kuchni bez bankructwa w portfelu.
  Podczas pandemii Rzym zwiedza się inaczej czyli bez wszechobecnych tłumów turystów.
  Zapewne wrócimy jeszcze do Rzymu i bardzo chętnie skorzystamy z możliwości zwiedzenia z panem Dawidem jako naszym przewodnikiem.

 3. Właśnie wróciłam z pierwszej rzymskiej podróży, co prawda p. Dawid nie towarzyszył osobiście ale dzięki tej stronie wiele historii wniósł w Naszą podróż. Styczniowa pogoda jest idealna.

 4. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za spacer, opowieść o Rzymie dawnym i współczesnym. Ponieważ niedosyt to w przypadku zwiedzania takiego miasta jak Rzym to „oczywista oczywistość” – na pewno zechcemy jeszcze kiedyś pospacerować 🙂

 5. Absolutnie polecamy zwiedzanie Rzymu z Panem Dawidem. Ogromna wiedza przekazana interesująco i łatwo do zapamiętania. Szkoda, że tak krótko. Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałe spacery. Pozdrawiamy z Olsztyna.

 6. Cicerone verus rara avis est. (Prawdziwy przewodnik to (jak) biały kruk)

  Jadąc do Rzymu cieszyłam się na kilka rzeczy jak : spotkanie z włoskimi przyjaciółmi ,zobaczenie Wiecznego Miasta, którego obraz dziś jest daleki od tego co znałam z lekcji łaciny i dzięki lekturze książek ( np. Ja Klaudiusz) , wspólne zwiedzanie Watykanu , kościołów, twierdz, ogrodów ,na wypady na włoskie lody czy pizzę.
  Ciekawa byłam zaplanowanych na czas pobytu dwóch wycieczek pod egidą przewodnika – pana Dawida. Pierwsza z nich „ Rzym cesarski” okazała się strzałem w 10-tkę , bo historia miasta była lekko, i ciekawie przekazywana przez sygmatycznego i uśmiechniętego pana Dawida była dla mnie miłym zaskoczeniem, nie były to tylko suche fakty historyczne , ale i „smaczki miasta”, o których wiedział nasz przewodnik jako mieszkaniec Rzymu. Druga wycieczka była bonusem od losu, bowiem była to wygrana (nagroda w konkursie on-line zorganizowanym przez przewodnika )– wybrałam zatem wycieczkę na Awentyn, czyli „Szlakiem średniowiecznych zakonów”, i nie żałuję, bo trasa tej wycieczki wiodła z dala od wszechobecnego tłumu zwiedzających, a pan Dawid pokazał na miasto z innej perspektywy, za co pięknie dziękuję (polecam tą trasę miłośnikom róż i kotów). Dziś wiem, że jeśli dane mi będzie wrócić do Wiecznego miasta, pokusiłabym się o kolejną wycieczkę z sympatycznym i cierpliwym panem Dawidem, a była by to może trasa „Szlak kościołów -twierdz”. Dlatego jeśli ktoś z Państwa czyta te słowa, to szczerze polecam wycieczki w Jego towarzystwie – nie zawiedziecie się.

 7. Zwiedzanie Rzymu z Panem Dawidem to była wielka przyjemność. Mimo żaru lejącego się z nieba, tłumu turystów na każdym kroku, wiekowość niezniszczalnych budowli była w stanie podbić serce i pozostawić niezatarte wrażenie. Koloseum, Circus Maximus a zwłaszcza widok na Forum Romanum wciąż wywołują zachwyt i wzbudzają podziw dla ludzi sprzed wieków będących w stanie stworzyć takie dzieła. Do tego doza istotnej wiedzy Pana Dawida podana w sposób łatwy i przyjemny do przyswojenia.
  Ale o ile „Rzym Cesarski” to niezbędna konieczność by choć trochę liznąć włoskiej kultury, o tyle druga wycieczka, „Szlakiem średniowiecznych zakonów”, to była cudowna niespodzianka. Odkryła miasto nieodkryte, z dala od wrzaskliwego zgiełku, utartych ścieżek, w ciszy kościelnych murów zmuszające do odrobiny zastanowienia nad życiem. Do tego jeden z najpiękniejszych cmentarzy Europy z sąsiedztwem piramidy, gdzie strażnikami dusz zmarłych okazują się być niepokorne koty… Naprawdę polecamy, bo Rzym to niestety miasto, gdzie sezon trwa cały rok, i jeśli ktoś chce więcej, powinien omijać uczęszczane rejony – najlepiej z kimś, kto w tak ciekawy sposób jak Pan Dawid zdradzi choć troszkę tajemnic o Wiecznym Mieście.
  Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy 🙂

 8. Zwiedzanie Rzymu bez dobrego przewodnika to grzech ciężki. Pan Dawid, nie dość że oferuje rozgrzeszenie, to jeszcze daje odpust zupełny 🙂 Jego bogata wiedza historyczna i artystyczna, dowcip i kultura osobista sprawiły, że pojęliśmy z Rzymu znacznie więcej, niż da się wyczytać w jakimkolwiek poradniku turystycznym, także o życiu codziennym, zwyczajach mieszkańców czy bieżących problemach miasta. Kiedy wrócimy do Rzymu, nie wyobrażamy sobie wyjazdu bez kolejnego wspólnego spaceru!

 9. Byliśmy w Rzymie po raz pierwszy. Mieliśmy przyjemność zwiedzać „Rzym antyczny” oraz „Watykan” z Panem Dawidem, który z wielką pasją oprowadzał nas po najciekawszych atrakcjach Rzymu. Z chęcią dzielił się z nami ciekawostkami dotyczącymi życia Włochów oraz odpowiadał na nasze pytania. Z czystym sumieniem możemy polecić spacer z Panem Dawidem po Wiecznym Mieście – naprawdę warto skorzystać 🙂

 10. Polecam!!! Pan Dawid bardzo ciekawie opowiada, przekazuje informacje, których nie ma w przewodnikach. Przeszliśmy razem pierwszą trasę , a przy kolejnym pobycie w Rzymie na pewno zdecyduję się na inny spacer. Warto maszerować po Rzymie z panem Dawidem.

 11. Już raz napisałem swoją recenzję z 23.01.2017 jesteśmy albo byliśmy 18-24.01.2018 tym razem 4 dni w towarzystwie Dawida. Opini krócej nie da się napisać. Do Rzymu przyjedziemy jeszcze raz i na pewno będziemy chcieli spacerować w jego towarzystwie.

 12. Bardzo polecam wycieczkę 'rzym cesarski’ oraz 'śladami Konstantyna Wielkiego’ oczywiście w towarzystwie pana Dawida. Mnóstwo historii, ciekawych anegdot, nawiązań do współczesności… W tych opowiadaniach każdy znajdzie coś dla siebie.
  Jeszcze raz dziękujemy za niezapomniane wycieczki.
  Pozdrawiam
  Anna

 13. Szczerze polecam zwiedzanie Rzymu z Panem Dawidem. Sposób przekazywania informacji przez Pana Dawid jest na tyle niezwykły, że trafia zarówno do 8- latki jaki i do 60- latki, przy czym każda pamięta mnóstwo szczegółów.
  Z opowieści Pana Dawida wyłania się nie tylko ogromna wiedza ale również wielka pasja. Wielu wykładowców mogło by mu pozazdrościć tej umiejętności. Naprawdę nie wiem jak ten człowiek tego dokonała, ale wszyscy jesteśmy zgodni, że w przyszłe wakacje chcemy również pojechać do Rzymu i tym razem zwiedzić Watykan w towarzystwie Pana Dawida. Osobiście bardzo dziękujemy za te niezwykłe 7 godzin wspólnego zwiedzania.

 14. Zwiedzanie Rzymu bez przewodnika mija się z celem. Można spędzić w tym mieście wiele czasu i zobaczyć dużo ale wynieść z tego 5 może 6%. Z Panem Dawidem dowiecie się rzeczy których nie ma w ulotkach czy też dostępnych przewodnikach. Dawid jest doskonale przygotowany merytorycznie. Widać, że Rzym i jego historia stanowi pasję tego człowieka. Warto odżałować parę euro za jego wysiłek po którym wasza wycieczka do tego bogatego historycznie miasta będzie spełniona. Gorąco polecam i rekomenduję jego usługi.

 15. Jeszcze nie wróciliśmy do Polski a znowu czytam tę stronę i odkrywam nowe miejsca, które chciałbym jeszcze z Panem zobaczyć. Dziękujemy za wspaniały spacer i liczę, że jeszcze kiedyś się spotkamy 😉

  P.s. Zdziwiłby się Pan gdyby usłyszał ile Nikodem zapamiętał. on tylko udaje, że nie słucha 🙂 już zapowiedział, że teraz będzie wszystkim opowiadał skąd się wzięły piramidy w Rzymie…

 16. Bardzo serdecznie polecamy odkrywanie Rzymu z Panem Dawidem. Zrobiliśmy to jeszcze przed wyjazdem, czytając jego blog „Zagubieni w Rzymie”. Nie zawiedliśmy się. Pan Dawid żyje w Rzymie i żyje Rzymem – to daje się zauważyć. Znakomicie porusza się po tym mieście, gdzie historia jest wszechobecna. Można podziwiać Rzym samemu – jest piękny i owszem. Natomiast podziwianie Rzymu z Panem Dawidem jest najsensowniejsze, zarówno dla rodzin, które przyjechały po raz pierwszy, jak też dla osób, które już jakiś mały fragment Rzymu i jego historii poznały. Architektura, kościoły, fontanny rzeźby, obeliski i kolumny na chwilę ożywają kiedy słyszymy związane z nimi historie. Pan Dawid polecił nam także bardzo smaczne jedzenie, za niewielką cenę. Dziękujemy!
  Reasumując polecam Pana Dawida wszystkim podróżującym do Rzymu. Sami wracając, z pewnością skorzystamy z Jego wiedzy

 17. Wycieczka po Zatybrzu bardzo nam się podobała. Polecamy. Szkoda tylko, że tak szybko się skończyła. Polecamy zwiedzanie Rzymu,zarówno tego znanego jak i tego mniej popularnego z Panem Dawidem. Obiad w poleconej przez Pana Dawida restauracji był także wyśmienity.

 18. Byliśmy w Rzymie po raz pierwszy. Kilka dni chodziliśmy sami z przewodnikiem Berlitz.

  I (tylko …) pół dnia z Dawidem – trasa związana z wczesnym chrześcijaństwem.
  Było rewelacyjnie ! Znajomość tematu, sposób przekazu, jego kultura osobista…
  Żałowaliśmy, że już miał inne terminy podczas naszego pobytu pozajmowane.

  I jeszcze polecana przez niego Trattoria Luzzi rewelacyjna (smaki/atmosfera), restauracja Carlo Menta dobra (smaki dobre choć trochę już jakby fabryka…), a lodziarnia Fassi najwyższej klasy.

  Dzięki bardzo !

 19. Witam, jeżeli nie wybierzecie Dawida on napewno nic nie straci ale wy za to bardzo wiele. Byliśmy w Rzymie 19-21.01.2017,dwa tygodnie przed wyjazdem już z nim pisałem o terminie oprowadzania ale wiecie a co tam przecież są przewodniki z internetu wdrukowałem trasy którędy będziemy chodzić nic trudnego no i kasa przecież. Jak ktoś wcześniej opisał PRZEKONAŁEM SIĘ W BAZILICE NASTĘPNEGO DNIA szkoda że my też musieliśmy się o tym przekonać co znaczy iść bez kogoś kto ma olbrzymią wiedzę i ciekawie opowiada,za długo się wachaliśmy przed wyjazdem czy warto NAPRAWDĘ UWIEŻCIE WARTO. Nam udało się tylko raz spotkać z Dawidem 19.01,2017 o 16.20 prawie na siłę, gdzie mówił że w półowie trasy większość kościołów będzie zamknięta i zobaczymy je tylko z zewnątrz. Dziś uważam że ta „KASA” napewno was nie zrujnuje a dla nas szkoda tylko że raz mogliśmy spędzić czas z tak zaj…. przewodnikiem. Dzięki Dawidowi tego popołudnia poznaliśmy dużo ciekawych miejsc i historii związanej nie tylko z nimi. Zjedliśmy naprawdę rewelacyjne lody ktoś powie -co może być w lodach?Ja odpowiem żal tylko że zjedliśmy je ostatniego dnia. Jedzenie w restauracji uczta na maxa codziennie wieczorem tam byliśmy chociaż w dzień próbowaliśmy inne miejsca. Następnym razem bez wahania wybierzemy Dawida jeżeli jeszcze będzie przewodnikiem. DAWID SZACUN I WIELKIE DZIĘKI .

 20. W listopadzie odwiedzaliśmy Rzym, po raz pierwszy. Skorzystanie z usług Dawida okazało się doskonałą decyzją. Wiedza, kultura, umiejętność dostosowania informacji do oczekiwań i zainteresowań zwiedzających, krótko mówiąc wszystkie powyższe komentarze i podziękowania nie są przesadzone. Nie wracaj chłopie z tego Rzymu zbyt szybko i umilaj rodakom czas na obczyźnie.
  z podziękowaniem Krysia, Ania i Jarek z Torunia.

 21. Absolutnie polecam Dawida do oprowadzania po Rzymie. Ogromna wiedza, interesujący sposób przekazywania informacji. Pełen profesjonalizm. Szkoda, że nie mieliśmy możliwości spędzić ze sobą więcej czasu. Ale i tak planowanie kolejnych wycieczek oparliśmy o spacerownik Dawida. Dziękujemy Ci Dawidzie za fantastyczną podróż po Rzymie Konstantyna.Ania, Dorota, Marek i Sławek ze Szczecina.

 22. Zwiedzanie z Panem Dawidem to wspaniała podróż po zabytkach,kulturze,historii Rzymu.Widać ze człowiek ma ogromną wiedzę, umie się nią podzielić w sposób przystępny. Opowiada mnostwo anegdot,odpowiada na wszystkie pytania.Zaprowadził nas do pysznych restauracji,kawiarenek, lodziarni.Mamy nadzieje,że Pan Dawid zostanie dłużej w Rzymie i będziemy mieć przjemność jeszcze nie raz z nim zwiedząc. Dziękujemy.☺

 23. Rzym sam w sobie zachwyca. Ale może zachwycać zdecydowanie bardziej. Warunek…spacer z Dawidem. My spędziliśmy razem dwa dni na wycieczkach, podczas których rozbudził nasz apetyt na …więcej Rzymu. Prócz miejsc znanych, zwiedziliśmy te rzadko uczęszczane ale jakże klimatyczne. Okazuje się, że w deszczu kapiącym za kołnierz a jednak bez pośpiechu, można przeżyć magiczną wycieczkę w czasie. A Dawid nienachalnie i cierpliwie w nią zabierze. To taka PEREŁKA dla zagubionych w Rzymie. ŚWIETNA STRONA I RÓWNIE ŚWIETNY PRZEWODNIK. Polecamy w 100 % %

 24. Spacery z Panem Dawidem to najlepsze co można zaplanować w Rzymie, który kipi, pęka a zarazem przeraża ogromem i ilością zabytków. Profesjonalizm w byciu przewodnikiem zachwyca. Zwiedzając samotnie czuliśmy się zagubieni, a czas niestety szybko mijał. Wiedza, którą nam Dawid przekazał zostanie na dłużej i oprócz Dolce Vita dla którego niejeden chciałby tam być, my chętnie wrócilibyśmy na dalszy ciąg zwiedzania. Dziękujemy za towarzystwo, przekazaną wiedzę, interesujące informacje oraz za zwiedzanie w deszczu, co również wymaga poświęceń. Podziwiam za wytrwałość w zdobywaniu wiedzy, a szczególnie za umiejętność jej przekazywania, chce się wciąż Pana słuchać i apetyt rośnie na więcej i więcej.
  Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 25. Chcę wyrazić naszą opinię i nie wiem od czego zacząć:)
  Może od tego, że moi nastoletni synowie, z którymi zwiedzałam Rzym, powiedzieli kilka razy, że spacer z Panem Dawidem był super pomysłem i że fajnie, że to było możliwe:)
  Wspólne zwiedzanie (Rzym cesarski) było po prostu ogromną przyjemnością, za którą Panu bardzo dziękujemy. Było interesująco, dużo się dowiedzieliśmy, dopytaliśmy o mnóstwo rzeczy, a przy tym był czas na dygresje (w Rzymie trudno nie robić dygresji historycznych:)). Pan Dawid jako przewodnik stworzył formułę zwiedzania bardzo przyjazną, ciekawą i różną od znanych mi dotychczas. Nie tylko skorzystaliśmy merytorycznie, ale było po prostu bardzo miło, tak po ludzku fajnie. A po zwiedzaniu pokazał nam smaczną i niedrogą restaurację, do której wróciliśmy następnego dnia.
  Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wartościowo spędzony czas

 26. Bardzo Panu dziękujemy za wspaniałą trasę „Tam, gdzie narodził się Rzym”. Podziwiamy Pana za niezwykłą wiedzę i jednoczesną lekkość opowiadania. Nasz dziesięcioletni syn szczególnie dziękuje Panu za profesjonalne odpowiedzi na jego pytania. Pozdrawiamy serdecznie!

 27. Zwiedzanie z Panem Dawidem to niezapomniane doświadczenie. Pan Dawid zadziwia ogromem wiedzy. Właściwie trudno wyrazić słowami podziw dla profesjonalizmu Pana Dawida. Żałuję że odbyliśmy tylko jeden spacer- na razie, bo z pewnością skorzystamy ponownie. Serdecznie pozdrawiamy!

 28. 21 maja 2016 wraz z mamą zwiedzałyśmy trasę „Rzym carski”, Była to prawdziwa przyjemność:) Pan Dawid jest osobą która w niezwykły sposób potrafi przekazać bardzo dużo ciekawych informacji cały czas podsycając ” apetyt” słuchacza;) dowiedziałyśmy się wiele interesujących i zaskakujących rzeczy, którymi teraz zadziwiamy rodzinę i znajomych! Dziękujemy też za informację o środowej audiencji na Placu Św. Piotra (udało nam się wejść bez wejściówek) i za informację o „Santa Porta” – ominęłyśmy dzięki temu wszystkie kolejki;)
  Chętnie wrócimy ponownie by wraz z Panem Dawidem poodkrywać inne zakątki Wiecznego Miasta! Bardzo dziękujemy za wszystko!

 29. W dniach 24-25.05.2016 r. mieliśmy przyjemność spacerować po Rzymie z Panem Dawidem i to naprawdę była przyjemność. Pełen profesjonalizm, wszechstronna wiedza, ciekawy sposób przekazu i dostosowywanie się do oczekiwań spacerowiczów gwarantuje niezapomniane chwile w stolicy starożytnego świata. Poza tym Pan Dawid jest bardzo pomocny przy rozwiązywaniu prozaicznych problemów turysty w nowym dla niego miejscu. Z pełną odpowiedzialnością mogę polecić Pana Dawida jak przewodnika po Rzymie.
  Pozdrawiam.

 30. Ja też 5 godz. zwiedzałam najciekawsze miejsca w Rzymie z Panem Dawidem.
  Pełen profesjonalizm i wiedza jakiej nie znajdziemy w żadnym przewodniku, a przy tym
  bardzo miły i kontaktowy facet.
  Ponieważ nie należę do najmłodszych turystów tempo spaceru Pan Dawid dostosował do moich możliwości.
  Polecam wszystkim wybierającym się do Rzymu, na pewno będziecie zadowoli.
  Bardzo dziękuję Panie Dawidzie i do zobaczenia w Krakowie

 31. I my również podpisujemy się pod powyższymi opiniami. Tygodniowy pobyt w Rzymie byłby o wiele mniej interesujący bez zwiedzania z Dawidem i jego opowieści. Przeszliśmy razem wzdłuż i wszerz najważniejsze miejsca Rzymu, wiemy już co nieco o jego historii, co w sumie tylko zaostrzyło nasz apetyt na więcej oraz na miejsca mniej oblegane przez turystów. Wrócimy na pewno, aby po raz kolejny dać się porwać rzymskim opowieściom Dawida. Arrivederci!

 32. Zwiedzanie Rzymu z Dawidem okazało się ogromną przyjemnością dla całej naszej czwórki: oprócz fachowo podanej wiedzy historycznej i wielu ciekawostek z miejsc, które zwiedzaliśmy, dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek o życiu Włochów i Włoszek, o ich zwyczajach, o kuchni (In Vino Veritas !) i zjedliśmy wspólnie najlepsze makarony jakich do tej pory próbowaliśmy – i najlepsze na świecie lody włoskie ! Dużo też rozmawialiśmy na naprawdę ważne dla każdego człowieka tematy (wiara, religia – ale nie tylko) – polecamy wszystkim tego znakomitego kompana do zwiedzania „Wiecznego Miasta”, a szczególnie jego specjalne, 5-godzinne trasy ! Dzięki Dawid !

 33. Polecam , polecam i jeszcze raz Polecam – Pan Dawid opowiada w bardzo ciekawy sposób, dużo legend, oraz ciekawych faktów. Zwiedzanie z nim i słuchanie jego to sama przyjemność . ” zna się na rzeczy” a przede wszystkim ma bogatą wiedzę

 34. Wszystkie powyższe komentarze są w pełni uzasadnione. Wspólnie z p. Dawidem odbyliśmy spacer po Rzymie w marcu br.., było to kilka godzin wypełnionych bardzo ciekawymi informacjami a jednocześnie ani przez chwilę nie było nudno.
  Gorąco polecamy , świetny przewodnik!

 35. Miałam przeogromną przyjemność zwiedzać z Panem Dawidem Rzym,w połowie stycznia tego roku.Nie ma słów,które opiszą jak fascynujący był to czas.:) Wiedza,którą ma Pan Dawid i sposób w jaką ją przekazuje spowodowała że nawet mój 17-letni syn,który początkowo nie był zachwycony moimi planami zwiedzania dał się całkowicie „uwieść” :)…Spacer po najsłynniejszych placach i fontannach Rzymu minął zdecydowanie za szybko.Tak szybko że mimo obolałych nóg ,z wrażenia nie mogliśmy zasnąć.A najlepsze było dopiero przed nami.Forum Romanum i Koloseum – cóż ,opinie są różne. Niektórzy są zawiedzeni że tak mało zostało z tego miejsca.Moim skromnym zdaniem znaczy to tylko tyle że nie byli tam z Panem Dawidem.Może i dużo nie zostało ale wystarczająco by słuchając tej historii opowiadanej fascynującym głosem i ze szczegółami ,których nie znajdziemy w żadnym przewodniku – po prostu przenieść się w myślach wieki wstecz…:)))
  Panie Dawidzie – dziękujemy i już planujemy kolejne spacery oczywiście w Pana przemiłym towarzystwie.
  Pozdrawiamy serdecznie. Sylwia i Kuba z Lubonia k/Poznania

 36. Początek lutego 2016r. to kolejny pobyt w Rzymie. Tym razem tydzień spędzony w Wiecznym Mieście był jeszcze ciekawszy, przyjemniejszy, gdyż spędzony w doborowym towarzystwie. Kilka spacerów z Panem Dawidem to było to! Kilka tras i mnóstwo ciekawostek, informacji, wiele interesujących miejsc… Rzym odkrywany na nowo ? inaczej ? w ,,zimowej” odsłonie ?

  Dziękujemy Panu, Panie Dawidzie, za te wspólnie spędzone godziny na poznawaniu Rzymu, za pokazanie tego, co łatwo przeoczyć, za miejsca znane i nieznane, bo przecież (i tu przytoczę słowa R. Kapuścińskiego) :
  ,,Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej…”

  Pozdrowienia z Zachodniopomorskiego ?

 37. Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak tylko potwierdzić poniższe opinie ?
  Spacer bardzo ciekawy, bez ciśnienia czasowego. Ze standardowych 3,5 godziny zrobiło się 5 … Miejsca polecane przez Pana Dawida (kawiarnie, restauracje) są faktycznie godne polecenia. Sprawdziliśmy osobiście. Polecamy również opracowania spacerów przygotowane przez Pana Dawida. Bardzo pomagają przy samodzielnym zwiedzaniu.
  Przy następnym pobycie w Rzymie na na pewno skorzystamy z Pana usług.

  Pozdrawiamy serdecznie
  Krzysiek i Ola

 38. Witam, wszystkich, a najbardziej tych, którzy dopiero wybierają się do Rzymu i zastanawiają jak można w krótkim czasie zwiedzić jak najwięcej. Proponuję aby skontaktować się z Panem Dawidem i umówić na spacer po Rzymie. Nie chcę tutaj piać peanów na temat Pana Dawida bo i tak to nic nie da, osoba która go nie pozna nie będzie wiedzieć dlaczego.
  Jest Pan prawdziwą perłą… i to czarną perłą wsród rzeszy przewodników.
  Panie i Panowie nie marnujcie czasu na samodzielne chodzenie po Rzymie, gdyż nawet z przewodnikiem książkowym, informacjami z internetu, osobami które żyją w Rzymie nie zobaczycie tyle ile na spacerach z Panem Dawidem, który poprowadzi Was ulicami znanego i nieznanego Rzymu i poopowiada znane i nieznane historie o tym mieście, których nie znajdziecie w przewodnikach. Zapewniam Was, że nie będzie to czas zmarnowany tylko naszpikowany dużą ilością informacji.
  Poza tym ma cierpliwość, spokój który aż bije od Niego i bardzo miły, sympatyczny i wyraźny dla ucha głos (to też ważne). To wszystko składa się na to, że z pełną odpowiedzialnością mogę napisać „POLECAM SPACERY” z Panem Dawidem.
  Grupa z „Małego Rzymu”( jeśli nie wiecie gdzie jest Mały Rzym, zapytajcie
  przewodnika) śle pozdrowienia.
  Beata, Jagoda, Janek, Mietek.

 39. Dziękujemy za cudowne spacery i niezwykle ciekawe opowieści dzięki, którym lepiej poznaliśmy historię Rzymu. Jest Pan prawdziwą skarbnicą wiedzy. Potrafi Pan w niezwykle ciekawy sposób opowiadać. Sami na własną rękę, 90% miejsc byśmy nie znaleźli.
  Pozdrawiamy serdecznie ?

 40. Potwierdzam wszystko, co piszą we wcześniejszych komentarzach. Pan Dawid ma imponującą wiedzę. Oprócz całej masy informacji o mieście opowiada również mnóstwo ciekawostek.Sprawia wrażenie jakby mieszkał w Rzymie od urodzenia :-). Polecił nam znakomita i tanią restaurację, do której wracaliśmy jeszcze dwukrotnie podczas naszego krótkiego pobytu. Jestem przekonana, że kolejna nasza wizyta w Rzymie nie obejdzie się bez spotkania z panem Dawidem. Pozdrawiam i do zobaczenia

 41. I my dołączamy do achów i ochów ?
  Bardzo długo szukałam przewodnika i cierpliwość została wynagrodzona ? Profesjonalizm, wiedza, humor, informacje, których w przewodnikach nie znajdzie się, to cały Dawid ?
  Dziękujemy jeszcze raz i mamy nadzieje ponownie w Rzymie się zobaczyć ?
  Pozdrawiamy gorąco,
  Wariaci z Tarnowa ?

 42. Możemy tylko potwierdzić wszystko co piszą nasi przedmówcy – pełen profesjonalizm. Odbyliśmy dwie wycieczki z Dawidem (miała być jedna, ale po pierwszej zapadła decyzja, że chcemy jeszcze), gdzie oprócz informacji o wybranej trasie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o Rzymie antycznym i współczesnym, zaliczyliśmy wspólną kawę, dowiedzieliśmy się gdzie dobrze i tanio zjeść itp.
  Naprawdę warto „zainwestować” parę euro, żeby dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy, których nie znajdziemy w przewodnikach.
  Pozdrowienia od ekipy z Poznania.

  PS. Mam nadzieję, że posiedzisz jeszcze trochę w Rzymie, bo zamierzamy przyjechać następnym razem z dzieciakami ?

 43. Dziękujemy Panu Dawidowi z bardzo ciekawy program „Rzym Cesarski” który zrealizował perfekcyjnie tyko dla nas. Polecamy usługi Pana Dawida wszystkim przyszłym turystom którzy chcą dowiedzieć się więcej o Rzymie niż opisy w przewodnikach i usłyszeć się coś ciekawego o miejscach, zdarzeniach i legendach oraz dobrych restauracjach. Potwierdzamy że posiada dużą wiedze o historii Rzymu na każde pytanie ma ciekawą odpowiedź. Polecił nam bardzo dobre miejsca które zwiedziliśmy dnia następnego ale już sami . Serdecznie polecamy usługi Pana Dawida !!! . Bez jego pomocy było by o wiele mniej ciekawie . DZIĘKUJEMY .

 44. Bardzo polecam. Spacer z takim przewodnikiem to prawdziwa przyjemność – spokojne tempo, brak zarzucania nadmierną ilością szczegółów i ciekawostki, których nie znajdziecie w przewodnikach. Przy tym rozsądna cena, więc jeszcze raz – polecam.

 45. Spacerowaliśmy z Dawidem 9 października po trasie, którą wcześniej uzgodniliśmy. Na moją prośbę zobaczyliśmy wspólnie kilka największych atrakcji Rzymu. Ale na próżno szukać w przewodnikach i internecie takich wiadomości, jakie ma Dawid. Oprócz „ścisłych punktów programu” Dawid zaprowadził nas w kilka miejsc nadprogramowo, które pewnie byśmy ominęli zupełnie nieświadomi. Jeśli chcecie naprawdę zwiedzić Rzym, a nie tylko zaliczyć kolejne aktrakcje i zrobić tam kilka fotek – polecam spacer z Dawidem. Wypiliśmy też wspólnie kawę w fajnym miejscu do którego potem już samodzielnie wróciliśmy. Szkoda tylko, że nie wszystko zapamiętałam, ale w ciagu 4 godzin pojawiło się tyle nowych informacji i ciekawostek, że nie sposób to teraz opowiedzieć w domu pokazując zdjęcia. Rangę tego spaceru doceniłam dopiero w Watykanie kolejnego dnia, kiedy już samotnie zwiedzaliśmy Bazylikę Św. Piotra. Wydawalo mi się, że tyle przeczytałam o tym miejscu, dodatkowo otworzyłam kieszonkowy przewodnik, a tam zaledwie kilka zdań:( Później jeszcze chodziliśmy po mieście i również trafiliśmy na wiele ciekawych miejsc, ale dopiero w domu niektóre z nich odnaleźliśmy w przewodniku.
  A spacer z Dawidem polecam zwłaszcza tym osobom, które pasjonują się sztuką, lub szukają czegoś więcej w Rzymie, który ma tyle do zaoferowania. Ja jedynie zdołałam zakochać sie w tym mieście. Mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę. Serdecznie dziękuję ?

 46. Spacerowaliśmy z Panem Dawidem po Rzymie we wrześniu 2015. Nasz syn zapamiętał z tej wyprawy więcej niż z lekcji historii w szkole. Żałuję, że wystarczyło nam czasu tylko na dwa spacery – mogłabym słuchać opowieści Pana Dawida godzinami i na pewno byłoby mało:) Jeżeli ktoś zamierza zwiedzać Rzym – zachęcam do skorzystania z wiedzy i doświadczenia jakie posiada Pan Dawid.

 47. Dawid nie tylko zabrał nas w niesamowita podroz po Kwirynale, ale takze zaprowadził do świetnej restauracji opowiadajac po drodze o coraz to kolejnych rzymskich perełkach.
  Oprócz wspolnego spaceru po Rzymie, przeszliśmy także kilka tras ze spacerownika publikowanego ma blogu, co również polecamy. Dokladne opisy pozwalaja bez wiekszych problemów trafić do kolejnych punktów trasy i prowadza po rzymskich uliczkach pokazujac miejsca pełne fascynujacych historii.

 48. Zwiedzanie z Dawidem ma dwie wielkie zalety. Po pierwsze nie rujnuje portfela, co dla nas studentów było miłą niespodzianką. Po drugie pozwala poznać Rzym dużo łatwiej, przyjemniej, dokładniej i ciekawiej niż samotne bieganie po mieście z książką w ręku. Polecamy!!

 49. Dziękujemy Panu Dawidowi pasjonujący spacer po najpiękniejszych placach Rzymu. Była to nasza pierwsza wyprawa do Rzymu, ale z pewnością nie ostatnia. Pan Dawid odkrył także przed nami pyszną kawę i lody. Liczę na to, że będziemy mieli przyjemność jeszcze nie raz razem spacerować z Panem Dawidem po Rzymie.
  Pana Dawida polecamy też na rzymskie kłopoty (pomógł nam po kradzieży portfela z dokumentami). Posłuchaliśmy także jego rady w wyborze restauracji i trafiliśmy na świetne trippa (flaki w sosie pomidorowym)

  Serdecznie pozdrawiamy i polecamy

 50. Trzy popołudnia spędzone w Rzymie na spacerach z Panem Dawidem były prawdziwą przyjemnością. Nie wiem, jak oprowadza po standardowych obiektach Wiecznego Miasta, nas bowiem (wedle naszego życzenia) prowadził po zupełnie nieznanych dla turystów zaułkach i rejonach. Wykazał się się przy tym wiedzą i zaangażowaniem prawdziwego profesjonalisty.
  Możemy tylko polecić wszystkim przybywającym do Rzymu turystom kontakt z Panem Dawidem – czas spędzony z nim będzie, nie tylko przyjemnością, ale też duchowym wzbogaceniem. Z całą pewnością przy kolejnym pobycie skorzystamy ponownie z jego wiedzy – już się na niego cieszymy (zarówno na pobyt, jak i na naszego rzymskiego Cicerone).

 51. Wróciliśmy z Rzymu tydzień temu. Będąc tam po raz szósty myśleliśmy, że wiemy już o tym mieście wszystko. Spacer z Dawidem pokazał jak bardzo się myliliśmy. Zobaczyliśmy niezwykle interesujace miejsca okraszone ciekawie opowiedzianą historią. Szczególne wrażenie zrobiła na nas wizyta w kościołach obronnych. Nie wiedzieliśmy, że takie w Rzymie istnieją. Dziękujemy! Na pewno wrócimy po więcej. Pozdrawiamy z Wrocławia

 52. Jeśli wybieracie się do Rzymu to polecam zwiedzanie z Panem Dawidem. Mieliśmy przyjemność zwiedzać z nim Rzym w czasie naszego pobytu w listopadzie 2014. Pan Dawid ma ogromną wiedzę, pokazał nam wiele miejsc znanych i tych mniej znanych i opowiedział wiele historii, których na próżno by szukać w standardowych przewodnikach:) Dzięki niemu trafiliśmy też do przepysznej restauracji oraz do najpopularniejszej wśród Rzymian tradycyjnej kawiarni. Polecamy i pozdrawiamy serdecznie:)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.