Print Friendly, PDF & Email

Dzisiejszy post inauguruje zwiedzanie Muzeów Watykańskich. Z reguły nie opisujemy muzeów gdyż ekspozycje czasami się zmieniają i po kilku miesiącach dany post mógłby już być nieaktualny, aczkolwiek Muzea Watykańskie bardzo rzadko dokonują zmian więc w tym przypadku zrobimy wyjątek. Na początek poznajmy krótki zarys historyczny.

Muzea Watykańskie zostały zainaugurowane dość dawno temu, bo w 1506 r. Dokonał tego papież Juliusz II. Pierwszym dziełem, które się w nich pojawiło była słynna „Grupa Laokoona”. Wtedy jednak stanowiły kolekcję prywatną tylko do wglądu papieża i kardynałów oraz zaproszonych gości. Dopiero na rozkaz papieża Klemensa XIV w 1771 r. otwarto je dla publiczności.

Muzea Watykańskie widziane z kopuły Bazyliki św. Piotra

Zgodnie z Traktatami Laterańskimi podpisanymi w 1929 r. przez papieża Piusa XI oraz Benito Mussoliniego dzieła sztuki zebrane w Muzeach Watykańskich mają stanowić niejako własność kulturalną ludzi całego świata zatem Watykan nie może zabronić turystom dostępu do nich. Może ustalać godziny zwiedzania, dni wolne od pracy ale Muzea muszą być udostępniane dla zwiedzających. Watykan nie może również sprzedawać dzieł tam się znajdujących. Stanowią one własność Kościoła, jednak bez możliwości ich zbycia! Rocznie Muzea Watykańskie odwiedza ponad 6 milionów turystów.

Wejście do Muzeów Watykańskich znajduje się w północnych murach od strony ulicy Viale Vaticano.

Mapka z zaznaczonym wejściem do Muzeów Watykańskich: „Entrance Vatican Museums”

Otwarte są one od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 – 18.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Zamknięte w niedzielę, za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca kiedy wstęp jest bezpłatny a otwarte są wtedy w godzinach 9.00 – 14.00 (ostatnie wejście o 12.30). No chyba, że w ostatnią niedzielę wypada jakieś święto, wtedy są niestety zamknięte. Wtedy jednak warto przyjść dużo wcześniej bo w momencie otwarcia czyli o 9.00 kolejka czasem ma kilometr długości 🙂

Kolejka w bezpłatną niedzielę ciągnie się zazwyczaj na odcinku kilkuset metrów

Ponadto Muzea zamknięte są w następujących dniach:

1 i 6 stycznia

11 i 22 luty

19 i 28 marzec

29 czerwiec

15 sierpień

1 listopad

8 i 26 grudzień.

Zanim wejdziemy, pamiętajmy, że nie na darmo zbiory te nazywa się Muzeami (liczba mnoga). Nie jest to bowiem jedno muzeum. Jest ich tu ponad 20. Mają łączną długość ponad 7 kilometrów!! Bilet uprawniający do wejścia do Muzeów i Kaplicy Sykstyńskiej kosztuje 16€, ulgowy 8€ (dla dzieci od 6 do 18 lat oraz studentów do 25 lat). Bilet wstępu do Muzeów, Kaplicy oraz Ogrodów Watykańskich to koszt: 32€ normalny/24€ ulgowy. Bezpłatnie wchodzą dzieci do 5 roku życia włączne oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (dawna I grupa).

Portal prowadzący do Muzeów Watykańskich

Podczas kolejnego spaceru rozpoczniemy właściwe zwiedzanie.

——————————-
Podoba Ci się Spacerownik po Rzymie? Postaw nam kawę, przy kawie teksty szybciej się piszą 😜

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Bibliografia:

 • Guido Montanari, Giuseppe Momo ingegnere – architetto. La ricerca di una nuova tradizione tra Torino e Roma, Torino 2000;
 • Aldo Maria Valli, Piccolo mondo vaticano. La vita quotidiana nella città del papa, Roma-Bari 2012;
 • Enzo Romeo, Come funziona il Vaticano. Tutto quello che vorreste sapere, Milano 2008;
 • Francesco Clementi, Città del Vaticano, Bologna 2009.

Być może zainteresuje Cię również:

12 komentarzy

 1. witam. czy nadal po zakupie biletu Muzea Watykanskie + Kaplica Sykstynska nadal wchodzi sie „od kuchni” bez kolejek do Bazyliki sw Piotra i w ktorym miejscu kupuje sie bilet na winde na Kopule? bylam w 2019, ale nie pamietam 🙂

  1. Z Muzeów wyjścia są dwa. Jedno prowadzi całkiem na zewnątrz. Jeśli wybierzemy drugi to wyjdziemy z boku bazyliki i do bazyliki wchodzi się wtedy bez kolejek. Bilet na kopułę kupuje się właśnie przy tym bocznym wyjściu z Muzeów.
   Pozdrawiam

 2. Wybieramy się do Muzeów Watykańskich w ostatnią niedzielę października. Czy można zarezerwować wcześniej przez Internet darmowe wejściówki by uniknąć kolejki?

 3. Witam. Dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności bilety do Muzeum Watykańskiego są za darmo. Gdzieś czytałam, że również opiekunowi niepełnosprawnego przysługuje darmowy bilet- czy to prawda?

  1. Tak, jeśli stopień niepełnosprawności wynosi powyżej 74%. Jeśli osoba niepełnosprawna nie jest w stanie poruszać się sama, również osoba towarzysząca wchodzi za darmo.
   Pozdrawiam

 4. Dzień dobry. Nie udało nam się zarezerwować biletów do Muzeów Watykańskich (została tylko godzina 15, a to za mało czasu), stąd stąd moje pytanie, czy lepiej ustawić się w kolejce do kas z rana przed obejrzeniem Bazyliki, czy też można liczyć na mniejsze kolejki np. w okolicach 13-13.30?
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Polecam z samego rana. Po zwiedzaniu Muzeów proszę z Kaplicy Sykstynskiej wyjść wyjściem dla grup (na samym końcu po prawej stronie). Dostana się Państwo tamtędy pod bazylikę bez stania w dodatkowej kolejce.
   Pozdrawiam

 5. Witam, czy w muzeach watykańskich jest sztywny kierunek zwiedzania ? Czy można się cofnąć z Muzeum Pio-Clementino do Atrium Czterech Bram, żeby pójść do Pinacoteki pomijając Galerię Kandelabrów i całą drogę do Sykstyny ? Kupiliśmy dwukrotne wejście do Muzeów watykańskich i chcemy podzielić jakoś sensownie zwiedzanie : wejście pierwsze(poniedziałek) od 13 do 17.30 np. Dziedziniec Szyszki, Muzeum Egipskie,Muzeum Chiaramonti, Braccio nuovo, Muzeum Etruskie i Pio Clementino a na koniec Pinacoteca; Drugie wejście wieczorne Od 19.30 do 22.30(piatek) : Sala Zaprzęgu, Galeria Kandelabrów, Map, Gobelinów, Stanze Raphaela, apartamen Borgia i Sykstyna. Dziękuję za wszelkie informacje

 6. czy warto zaryzykować zwiedzanie muzeów watykańskich w ostatnią niedzielę stycznia? o której ustawić się w kolejce? a może lepiej pójść w dzień powszedni?

  1. W bezpłatną niedzielę zawsze jest dużo ludzi. Może w styczniu będzie odrobinę mniej ale kolejka i tak będzie od rana. Ludzie już od 6:00

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.